OTVORILI SME MOŽNOSTI WILDERNESS THERAPY NA SLOVENSKU
V novembri 2019 sa v Suchej nad Parnou pri Trnave stretli zástupcovia a zástupkyne šiestich partnerských organizácií zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska. Navzájom sa sieťovali a diskutovali o možnostiach spolupráce pri spájaní prístupov outdoorového vzdelávania a tzv. wilderness therapy alebo terapie divočinou v práci s mládežou. Prečítajte si ako seminár prebiehal slovami účastníčky Veroniky.
Wilderness therapy je veľmi zaujímavý koncept často používaný v USA, Kanade, Austrálii alebo napríklad v Škandinávii. Postupne sa stále viac dostáva aj do Európy. Robiť terapiu divočinou v krajine, ktorá divočinu nemá znie ako pravá výzva. No a keďže Outward Bound je aj o výzvach, stretli sme sa v novembri kúsok od Suchej nad Parnou v útulnom Penzióne pri priehrade, a by sme sa spolu pozreli na to, aké sú možnosti takejto terapie v našom prostredí. Aby sme na to neboli sami, spojili sme sa s podobne zapálenými ľuďmi z organizácií v Českej republike, Maďarsku a Rumunsku. Keď sa na jednom mieste stretnú ľudia s rovnakou vášňou, nemôže to dopadnúť inak ako dobre. Mala som možnosť byť súčasťou tejto inšpiratívnej skupiny a preto sa s vami chcem podeliť o energiu, ktorú sme spolu zdieľali.
Prvé dni sa niesli v duchu otázky: Čo to vlastne terapia divočinou je a ako funguje? Nebolo to vždy jednoduché, no nakoniec sme sa dopracovali k podľa nás základným princípom. Ak by vás táto téma zaujala, viac zaujímavých informácií môžete nájsť aj na stránkach českej Asociácie pre terapiu divočinou a dobrodružstvom. Terapia divočinou využíva prirodzený liečebný potenciál prírody. Takto z vykúrenej izby sa jej nástroje môžu zdať až banálne – pozorovanie rieky, plynutie oblakov na oblohe, pocit vetra a dažďa na pokožke, zážitok nepohody a radosť, keď vám v mokrom lese vznikne pod rukami oheň. Každý z týchto zážitkov ponúka nekonečné množstvo paralel ku každodennému životu. Keď si doprajeme dostatok času, môže nám pobyt v prírode ponúknuť nové vhľady a inšpirácie na prekonanie problémov, s ktorými práve bojujeme. Príroda je v niektorých momentoch neúprosná a vyvedie nás z nášho komfortu. Predstavte si situáciu, keď v daždi, mokrí a unavení kráčate lesom. Viete, že miesto, kde si budete môcť oddýchnuť je vzdialené ešte 2km. Môžete sa hnevať, nadávať, vzdať sa a sadnúť si do blata, plakať alebo naopak smiať sa a skočiť natruc do najbližšej mláky. Nezáleží na tom, ako zareagujete, realita bude rovnaká – musíte ešte 2 kilometre kráčať a vaša reakcia na tom nič nezmení. V takýchto situáciách máte možnosť lepšie spoznať svoje zažité vzorce správania, limity ale aj silné stránky. Keď to zvládnete, ostane vám dobrý pocit z prekonanej výzvy. Na druhú stranu viete v prírode nájsť zdroje, ktoré vám pri problémoch pomáhajú – vodu, drevo na oheň, jedlo, prirodzený úkryt, ale tiež pokoj, relax a novú energiu.
Zásadným v terapii divočinou je, že na problémy nikdy nie ste sám. Celý čas vás sprevádza terapeut, pripravený podporiť vás, keď sa zdá, že vaše vnútorné zdroje nestačia. Je pripravený riešiť všetky krízové situácie. Tento bezpečný priestor odlišuje terapiu divočinou od iných expedičných kurzov, napr. pri zážitkovej pedagogike. Veľmi často sa pri terapii pracuje aj v skupine a využíva sa skupinová dynamika. Skupina ponúka oporu a pocit spolunáležitosti, keďže všetkými problémami prechádzate spolu. Liečivým môže byť aj uvedomenie si svojej vlastnej hodnoty pre skupinu, vnímať čo jej dávam, zažiť pocit, že môžem byť funkčným článkom celku a moje dary vedia pomáhať iným.
Na zažitie takýchto benefitov nemusíte cestovať do ďalekého pralesa. Akýmkoľvek pobytom v prírode sa znovupripájame k svojmu pôvodnému prirodzenému prostrediu. Náš seminár bol toho príkladom. Celú našu divočinu tvorilo jazero, pás stromov a rozorané polia. Napriek tomu sme sa tam dokázali šesť dní túlať, strácať, nachádzať a prepájať. Nie len s prírodou, ale aj so sebou navzájom. Zistili sme, kto na akých projektoch v jednotlivých organizáciách pracuje, vymenili sme si praktické rady pri organizovaní expedícií a ako inak, na vlastnej koži sme si zažili pár techník, ktoré sa pri terapii divočinou využívajú. Chcieť vám preniesť cez slová energiu, ktorú sme si z kurzu odniesli, by bolo ako opisovať vôňu dažďa. Našťastie pre vás, po pár dňoch vzájomného spoznávania sa k slovu dostala aj kreativita. Vymysleli sme niekoľko zaujímavých projektov a verím, že mnohé z nich čoskoro uzrú svetlo sveta. Takže ak vás terapia divočinou zaujala, čoskoro bude príležitosť vyskúšať si ju aj osobne.
Autorka: Veronika Spišková
Projekt Wilderness Therapy Opportunities bol realizovaný s podporou grantového programu Erasmus+ pre mládež a šport.
Viac o projekte Wilderness Therapy Opportunities tu.