Pádlovať môže každý
„Pádlovali sme na kajakoch a červený kajak zrazu vybočil zo smeru a plával úplne mimo zvyšnej skupiny. „Zastav, stoj!“, kričal som naňho z plných pľúc. Červený kajak ale kormidloval nepočujúci účastník, čo som si hneď neuvedomil a môj pokyn proste „prepočul“. Našťastie som ho vtedy dobehol a vymysleli sme iný spôsob komunikácie na vode (hádzaním loptičkami). A tak to išlo ďalej. Všetko fungovalo, len bolo treba hľadať iné cesty ako zvládnuť zvyčajné úkony a aj nevidiaci či nepočujúci sa mohol tešiť z nových zručností a vlastných úspechov. Zároveň to bol silný zážitok aj pre nás inštruktorov.“ Michal Keim, inštruktor a riaditeľ Outward Bound Slovensko.
„Pádlovanie bez bariér“ alebo tzv. adaptívne pádlovanie je inovatívny projekt našej organizácie Outward Bound Slovensko. Na Slovensku používame metódu adaptívneho pádlovania jediný a ani v Európe nemáme veľa konkurentov. Treba k tomu hlavne vyškolených inštruktorov, chuť, trpezlivosť, odvahu a špeciálne vyvinuté pomôcky pre ľudí so zdravotným postihnutím. Predovšetkým špeciálne kajaky či pádla, čo je zrejme najväčšou prekážkou pre podobné projekty. Táto špecifická metóda zážitkového vzdelávania organizácie American Canoe Association nám dáva nové možnosti, ako objavovať silné stránky jednotlivca, získať nové zručnosti, stanoviť si vlastné ciele
v prostredí, ktoré takmer zmazáva rozdiely v zdravotnom znevýhodnení. Je to unikátny prístup, ktorý kombinuje zážitkové outdoorové vzdelávanie, pádlovanie a prácu s ľuďmi so zdravotným, sluchovým zrakovým a mentálnym znevýhodnením. Pobyt na vode bol pre niekoľkých účastníkov naozaj ďaleko mimo ich zóny komfortu a museli aktívne pracovať so svojim strachom a vlastnou vnútornou motiváciou vytrvať. Snažili sme sa im čo najviac v tejto ceste pomôcť. Aj tu bola súčasťou zážitku reflexia (debriefing) s účastníkmi po aktivite, na ktorej si sami pomenujú a zhodnotia čo sa naučili a ako ich to posunulo.
„Po mojom štúdiu APA- aplikované pohybové aktivity v Olomouci, som dlhší čas premýšľala, ako sa zapojiť do podobných aktivít aj tu na Slovensku, a zároveň ako využiť skúsenosti v kanoistike, v ktorej som reprezentovala Slovensko. V jedno poobedie som kajakovala v Karloveskej zátoke a videla som, ako ľudia s rôznymi znevýhodneniami nasadajú do kajakov. Veľmi som sa potešila, že je tu niekto, kto
sa zameriava na podobné aktivity. Uvedomila som si, že to je presne to, čo hľadám a hneď som sa na projekt prihlásila ako inštruktorka.“ Patrícia Skovajsová, inštruktorka Outward Bound Slovensko.
Do komunity našich inštruktorov projekt priniesol nový vietor, inšpiráciu, motiváciu rozvíjať sa v nových zručnostiach a pracovať s novou cieľovou skupinou. Vravia, že takýto kurz je vysokou školou „inštruktorovania“. Učenie bolo maximálne obojsmerné. My, ako inštruktori, sme sa učili trpezlivosti a citlivosti a prichádzali sme na nové spôsoby komunikácie, čo do obsahu aj formy.
Ideme ďalej?
Ideme a veľmi sa tešíme na ďalších zapojených mladých ľudí ako účastníkov aj inštruktorov. Projekt pokladáme za úspešný, lebo účastníci za nami do Bratislavy cestujú aj z Liptovského Mikuláša či Rimavskej Soboty a dokonca opakovane. Sprístupňujeme im aktivitu, ktorá bola pre nich doteraz nedostupná a to nám dáva motiváciu pokračovať. Začíname aj spoluprácu s mestom Bratislava v pracovnej skupine, ktorá združuje organizácie pracujúce s touto cieľovou skupinou na území mesta. V budúcnosti by sme radi išli aj do ďalších miest Slovenska a možno aj spísali naše skúsenosti do metodickej príručky.
Dosiaľ sme zorganizovali 16 denných kurzov tzv. adaptívneho pádlovania spolu pre 166 účastníkov/čiek, z toho 144 so znevýhodnením fyzickým, zrakovým, sluchovým alebo inými špeciálnymi potrebami. Ostatní boli sprevádzajúci rodinní príslušníci alebo vychovávatelia z partnerských inštitúcií.
Sledujte ďalšie naše rozvojové projekty na facebooku alebo na našej webovej stránke.
Projekt „Pádlovanie bez bariér“ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.