Od mladých z detských domov pre ľudí bez domova

OD MLADÝCH Z DETSKÝCH DOMOVOV PRE ĽUDÍ BEZ DOMOVA

Tím Outward Bound Slovensko je v „polčase“ medzinárodného projektu „From Us to You – International“, na ktorom spolupracuje s organizáciami Outward Bound Rumunsko, Elményakadémia z Maďarska a Nordic European Mobility zo Švédska. Projekt nadväzuje na koncept posilňovania kompetencií detí z Rómskych osád, ktorý sme mali možnosť overiť a ohmatať si minulý rok v spolupráci s Človek v ohrození. Tento rok sme do projektu pozvali Centrá pre deti a rodiny (kedysi detské domovy) s cieľom podporiť rozvoj mladých ľudí z týchto zariadení a poskytnúť im príležitosť zažiť si výzvy aj radosti dobrovoľníctva, tímovej spolupráce, plánovania a realizácie dobrovoľníckych projektov. Mladí účastníci a účastníčky zatiaľ zvládli úvodný team building,  plánovanie projektu a realizáciu naplánovaných aktivít. Zaujímalo nás, ako vnímajú projekt v tomto „polčase“ samotní účastníci a účastníčky. Spoločné dojmy a priebeh dobrovoľníctva zhrnula Mária Ďurašková z CDR Nižná Kamenica.

Od nás pre vás  – pomáhame ľuďom bez domova

Chceli by sme sa vám predstaviť, ako mladí ľudia z detských domovov, ktorí sa rozhodli pomôcť ľuďom, s podobným osudom. Ked som sa prvýkrát dozvedela, komu ideme pomáhať bola som nervózna, bála som sa toho, ako to všetko dopadne, aká bude ich reakcia a či sa im to bude páčiť, no zároveň som bola šťastná, pretože som to vždy chcela skúsiť. Nevedela som, čo ma tam čaká, s akými ľuďmi sa tam stretnem, no bola som pripravená skúsiť to.

Boli sme ubytovaní v hoteli v Prešove, kde sme si spoločne chystali program. Partiu, ktorú som tam spoznala sa nedá ani opísať. Sú to úžasní ľudia s dobrým srdcom, ktorí zmenili môj život. Vždy sme sa navzájom povzbudzovali a jeden druhému zlepšovali náladu. Ciele, za ktorými sme šli, sa nám vyplnili. Na projekte v Prešove sme všetci usilovne pracovali. Spoločne sme vyzbierali pre ľudí bez domova veci, ktoré potrebujú. Pár dievčat bolo vybraných pre pečenie koláčov. Vyzerali veľmi dobre a o to lepšie chutili. Ostatní sme boli zapojení do programu. Vymýšľali sme rôzne aktivity, ktoré sme si aj my veľmi radi zahrali. Program bol bohatý. Mnoho spevov a tancov. Deň, na ktorý sme všetci tak dlho čakali bol za dverami. Spokojné a usmiate tváre, ktoré som tam videla ma presvedčili o tom, že sa nám to podarilo. Spoločnými silami sme to zvládli. Poslednou čerešničkou na torte bola prichystaná diskotéka, na ktorej si to všetci perfektne užívali. Spokojným pocitom sme odchádzali od ľudí, ktorí nám ukázali, že aj málo je veľa.

Autorka: Mária Ďurašková, účastníčka projektu

Mladých účastníkov projektu čaká ešte víkendové vyhodnotenie a niekoľko aktivít zameraných na predstavenie výstupov projektu na Slovensku aj v zahraničí. Tešíme sa, že im vieme ponúknuť aj možnosť zúčastniť sa medzinárodného vzdelávania mladých lídrov v Maďarsku. Držíme im aj sebe palce!

Projekt „From Us To You – International“ je realizovaný s podporou grantového programu Erasmus+ pre mládež a šport.

Viac o projekte From Us To You nájdete tu.

2020-05-18T18:04:00+00:00