Kurt Hahn, muž, ktorý naučil princa Filipa myslieť

KURT HAHN, MUŽ, KTORÝ NAUČIL PRINCA FILIPA MYSLIEŤ

– životný príbeh Kurta Hahna, zakladateľa Outward Bound –

Manžel britskej kráľovny Alžbety II. Princ Filip, Vojvoda z Edinburghu, oslavuje 30-ročné výročie vzdelávacieho inštitútu na Cambridgskej univerzite, ktorý vznikol na základe myšlienok princovho mentora Kurta Hahna.

„Je v tebe viac, než si myslíš“, motto ktoré sprevádzalo Hahna počas jeho dlhého a aktívneho života.

Nemecký pedagóg židovského pôvodu, ktorý ako odporca nacizmu utiekol z krajiny, mentoroval vojvodu z Edinburghu. Jeho vplyv na výchovu mladých ľudí je vidieť všade naokolo, napriek tomu že jeho meno až také známe nie je. Kurt Hahn vytvoril program Medzinárodnej Ceny Vojvodu z Edinburghu, v rámci ktorej sú milióny mladých ľudí vo veku 14 a 24 rokov zasvätené do dobrodružstiev nespútanej prírody, spoločensky prospešných aktivít a dobrovoľníctva. Založil Gordounstoun, škótsku internátnu školu, ktorá vychovala niekoľko členov kráľovskej rodiny a súčasne podnietila vznik podobných ďalších škôl po celom svete. Hahn bol spoluzakladateľom vzdelávacej organizácie Outward Bound, ktorej kurzov sa dodnes zúčastnilo už viac ako jeden milión ľudí.

Kurt Hahn

(Viac na stránkach Outward Bound International)

Kurt Hahn raz v jednom prejave vyhlásil, že sloboda a disciplína „nie sú nepriatelia“. Obhajoval zážitkové vzdelávanie alebo vzdelávanie zážitkom t.j. vystavenie mladých ľudí situáciám, v ktorých musia čeliť fyzickým a tiež psychickým prekážkam. Hahn tvrdil, že chce zabrániť erózii detského „prirodzeného bytia“.

„Ak sa pozriete na chlapcov v ktorejkoľvek základnej alebo strednej škole do 13 rokov, uvidíte mladých ľudí plných zvedavosti a zdvorilosti, aktívnych a dobre naladených“, vravel. „Potom sa dostanú do zvláštneho veku, v ktorom často stratia svoju živosť a kúzlo, niekedy už navždy. Ja patrím do tajnej spoločnosti nazvanej Spoločnosť proti neokrȏchanosti“.

Popísal šesť spoločenských neduhov:

– nedostatok fyzickej zdatnosti

– nedostatok iniciatívy a odvahy

– úpadok predstavivosti

– úpadok remeselnej zručnosti

– znižovanie sebadisciplíny

– nedostatok súcitu

Pre boj proti týmto neduhom u mladých ľudí vytvoril program pre rozvoj „morálnej nezávislosti“, fyzickej pohody a schopnosti rozoznávať dobré od zlého.

Od svojho narodenia v roku 1886 Hahn prekonal niekoľko úpalov slnka a v roku 1904 mu z lebky museli vyňať tylovú kosť. Počas celého života sa vyhýbal slnku a nosil široký klobúk, čím okolo seba vytvoril zdanie excentricity.

Jedným z jeho prvých žiakov bol princ Filip. V škole Gordonstoun sa chlapci zobúdzali o 06:30 a po studenej sprche nasledoval beh. Cvičili pred obedom aj po obede a pomáhali tiež pri údržbe školy. Cez víkend objavovali okolie, pomáhali farmárom, lokálnym umelcom, čo im podľa Hahna umožnilo získať svoj vlastný pohľad na svet. Po 21:15 mali štvrť hodiny ticha na to, aby si „zozbierali úrodu zo svojich rozmanitých zážitkov“ pred tým ako zaspia. „Po veľmi ťažkom detstve dala škola princovi Filipovi potrebný pocit stability“, tvrdil Filip Eade, autor princovej biografie. „Sparťanskou vzdelávacou filozofiou urobil Hahn dojem na mladého princa, ktorý mu zostal po celý jeho život a nepochybne ho ovplyvnil na všetkých úrovniach“.

V škole bol kladený veľký dôraz na výuku námorníctva, ktoré bolo vnímané ako povzbudzujúce pre tímovú prácu. Neskôr sa pridala aj horská a námorná záchranná služba, ktoré zase podľa Hahna predstavovali aktívnu starostlivosť o druhých. Napriek pozitívnemu prijatiu jeho myšlienok ich niektorí pokladali za nezlučiteľné s liberálnou civilizáciou a pokladali ich za produkt mučenej nemeckej duše. V niektorých prípadoch nazývali prísny školský režim „nútenými prácami“. Princ Charles, ktorý v škole Gordonstoun študoval v 60-tych rokoch, svoj pobyt nenazval šťastným obdobím. Daniel Emery, ktorý školu navštevoval v rokoch 1985 až 1989, si to všetko naopak užíval. „Život je o niečom viac než len o dosiahnutí akademického titulu,“ hovorí. „Vzdelanie je samozrejme dôležité, ale táto škola vám dá chuť do života.“

V roku 1941, Hahn založil školu „Outward Bound“ v Aberdovey vo Walese, ktorú nasledovalo založenie organizácie Outward Bound v roku 1946. Následne v roku 1956 začal fungovať program Cena Vojvodu z Edinburghu.

Ďalším aspektom myšlienok Hahna bol internacionalizmus. „Nič, len dobrá vôla medzi národmi a spoločenskými triedami, môže zachrániť túto generáciu od vojen a revolúcií,“ povedal vo svojom prejave v roku 1936. „Výchova môže prispieť k budovaniu dobrej vôle ako podstaty pre bytie spoločnosti.“

Hahn zomrel v roku 1974 a v roku 1986 vojvoda z Edinburghu spoluzaložil hnutie Kurta Hahna. „Bol to neuveriteľne energický človek,“ hovorí Nicola Padfield, magister  na Fitzwilliam College v Cambridgi. „Bol to človek odovzdaný svojej veci. Rozpracoval toľko myšlienok v snahe prepojiť rôznych ľudí z rôznych krajín. Je to fantastický odkaz a aj v dnešnej dobe rovnako aktuálny.“

Princ Filip, vojvoda z Edinburghu

(Viac na sk.wikipedia.org)

V roku 2007 vyšla kniha s názvom Leadership: The Outward Bound Way, ktorá popisuje Hahnovu filozofiu ako „unikátne prepojenie dvoch tradícií: grécko-rímskej húževnatosti, fyzickej výzvy, odvahy a vytrvalosti a židovsko-kresťanského súcitu, sebaobetovania, lásky a tolerancie „.

Hahn si na rozdiel od iných vzdelávacích inovátorov z počiatku 20. storočia, ako napríklad Talianka Mária Montessoriová a Rakúšan Rudolf Steiner, nenárokoval žiadnu originalitu svojich myšlienok, argumentujúc tým, že povyberal užitočné prvky z prác Platóna a Thomasa Arnolda.

Od roku 1960 organizácia Round Square spájajúca 150 členských škôl po celom svete, podporovala Hahna a jeho filozofiu „skúseností“ (experiential philosophy). Nadšenie z jeho najznámejších žiakov nevyprchalo ani po viac než siedmich desaťročiach, keď naposledy opustil svoju prvú školu Gordonstoun.

„Zmyslom bolo, aby ste trpeli,“ zažartoval princ Filip, keď rozdával zlaté ocenenie Vojvodu z Edinburghu na slávnostnom ceremoniáli v roku 2013. „Je to dobré pre dušu.“

Z anglického originálu Kurt Hahn: The man who taught Philip to think, publikovaného na stránach BBC, preložil do slovenčiny člen Outward Bound Slovensko. Článok bol redakčne skrátený a upravený.

2020-04-27T13:10:11+00:00